Minimalista

Můj pohled na člověka, který žije jako minimalista je ten, že díky minimalistickému nastavení myšlení tzv. mindsetu, je schopen žít s málem a věnovat energii pouze tomu, co miluje, co je pro něj důležité a co ho opravdu naplňuje.

Je těžké být minimalistou?

Myslím si, že minimalista se nezbavuje úplně všeho, aby toho měl za každou cenu co nejméně, ale má pouze to co má rád, nebo je schopen efektivně využívat a nic víc. Dává přednost kvalitě před kvantitou, což je logické, protože většina kvalitních věcí vydrží mnohem déle a ve výsledku stojí méně peněz, než ty méně kvalitní. Minimalistický mindset neplatí jen pro věci, které vlastní, ale odráží se i v dalších oblastech života, jako je např. vzdělávání, cestování, jídlo a nebo přátelé. Když člověk přemýšlí jako minimalista, tak většina jeho rozhodnutí je dokonale promyšlená, protože si vše nechává tzv. uzrát v hlavě.

Každý, kdo se pustí do tohoto stylu života zjistí, že je najednou vše více přímočaré a méně stresující. Čím méně všeho máme, ať už ve věcech nebo v hlavě, tím kvalitněji a pohodlněji žijeme. Každá věc kolem nás co vlastníme, dříve či později vyžaduje naši pozornost. Každý závazek na který kývneme, nebo se pro něj rozhodneme vyžaduje náš čas, kterého máme všichni jen omezené množství.

O minimalismu si můžete kromě článků na internetu přečíst také v knihách. Ty, které mě osobně zaujaly jsem dal dohromady a umístil na samostatnou podstránku. Také zajímavá videa na YouTube se na toto téma točí.

Další postřehy, nápady a rady najdete v mých článcích.