Minimalismus v životě

Být minimalistou nutně neznamená nic nevlastnit, nebo se všemu za každou cenu vyhýbat. Minimalismus je životní styl, kde člověk do svého života vpustí především to, co mu přináší užitek, potěšení nebo co doopravdy miluje. Nejsou to pouze hmotné věci, ale také myšlenky, názory, přesvědčení, lidé, různé zdroje novinek a zpráv.

Minimalistický proces

Pokud se zdá člověku život složitý, dělá všechno proto, aby si jej zjednodušil. Tím se po malých krůčcích stává minimalistou. Postupně vymýšlí, jak si zjednodušit jednotlivé procesy, úkoly nebo počet věcí, které ho obklopují, nebo které vlastní. Čím více věcí nebo podnětů kolem sebe, tím je život pro minimalisticky smýšlející lidi složitější. Ideální je najít si jednu oblast v životě, kterou chci zjednodušit a na ní se zaměřit. Jakmile se mi podaří ji dostatečně vyladit, přejdu na další. Nemá smysl se v jednu chvíli pouštět do několika oblastí zároveň, protože je to vysilující.

Nejčastější oblasti

Téměř každý začíná jako první oblast minimalizovat svůj šatník. To je naprosto v pořádku, protože hromadění oblečení je pravděpodobně to nejjednodušší. Nezabere to moc místa, pokud je tedy poskládané nebo visí ve skříni a je ho v každém obchodě víc než dost za dostupné ceny. Dalšími oblastmi jsou věci, které jen leží a nikdo je už dlouhou dobu nepoužil, knihy a zásoby jídla. Patří sem také čistka sociálních sítí, kontaktů a zdrojů informací.

Další postřehy, nápady a rady najdete v mých článcích.