Jak si vědomě užít minimalistický Black Friday

Jak si vědomě užít minimalistický Black Friday

Minimalismus v praxi point Žádný komentář

Hned, jak se po ránu hodím do gala (mám na mysli moje ranní rutiny, ale o tom až jindy), zasednu ve svém Open Space Office (tím myslím místnost, kde pracuju, čtu, medituju, směju se, vymýšlím, odpočívám a dělám spoustu dalších aktivit) kliknu do mezerníku na klávesnici a jdu kouknout na e-maily. „Hmm, sakra, už je to tady,“ plnej inbox supervýhodných nabídek věcí v rámci každoročního šílenství Balck Friday, který musím určitě mít. Fakt ne, díky! Je jedno, že jsem se z každýho e-shopu, kde jsem někdy něco pořídil, už asi pětkrát odhlašoval, ty e-maily mi pořád chodí. Takže to poctivě promažu s vědomím, že to samý budu dělat ještě několik dní po sobě. Chápu, je to obchod. Ale to šílenství co kolem toho je a co jsme všechno schopní nakoupit jen proto, že je to výhodný, ale přitom to vůbec nepotřebujeme je až děsivý. Řekl bych, že nejvíc to vystihuje tento citát:

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“

Will Smith

Ano i já občas podlehnu a využiju super výhodné nabídky v rámci Black Friday, ale postupem času jsem se naučil jak o pořizování věcí přemýšlet. Mám na to systém. Nevím, jestli je dokonalej, ale je můj a funguje. Není složitej. Je jednoduchej, minimalistickej a dává mi čas na rozmyšlenou a přehled jestli se mi to vůbec vyplatí.

Vedu si jednoduchý seznam možností

Věřím, že každej z nás si sem tam potřebuje něco pořídit, nebo udělat radost i když ta je většinou tím nákupem jen přechodná. Proto si během roku vedu jednoduchej seznam věcí, který bych si rád pořídil ve chvíli, až ně přijde ten správnej čas. Tento seznam mám pojmenovanej „Někdy možná“ a mám v něm názvy, ceny a odkazy na e-shopy (pokud to jde koupit online). S tímto seznamem mám výbornou zkušenost, protože se dost často stává, že z něj po nějakým čase položky mažu. Takže díky seznamu mám dostatek prostoru na to, abych si rozmyslel, jestli má smysl tu danou věc vůbec pořizovat. Jasně, i mě se občas stane, že pořídím něco co nevyužiju tak, jak bych si představoval. V tomto případě to jde do tzv. „předkontejneru“ (tak říkám místu, kde dávám věcem ještě poslední šanci) a pokud ji dalších 90 dní nebudu potřebovat, tak ji prodám, daruju nebo vyhodím. Protože si v rámci seznamu věcí vedu i historii cen, hned jasně vidím, jestli mě prodejce nechce tzv. „oškubat“.

A jak si tedy užít Black Friday minimalisticky?

Právě v době, kdy nastane tohle období megaslev a šílenství, můžu v klidu projít svůj seznam a protože už tam nějakej čas eviduju to, co bych si rád pořídil včetně ceny, historie cen a odkazu přímo na tu danou věc a to hned u několika e-shopů, můžu vše jednoduše porovnat a zvážit, jestli do toho chci jít. Nic složitýho, jen v tom mám svůj systém. Vyhnu se tak všem možným nabídkám, který na mě skáčou ze všech stran jako např. děti v zábavním parku, když zjistí, že má strejda dobroty plný cukru. Takže pokud vím, že právě nastal ten správnej čas si tu danou věc pořídit a to v tomhle období, kdy je všechno téměř zadarmo, tak do toho jdu.

Minimalistický přístup k věcem pro mě neznamená nevlastnit téměř nic, ale mít jen to, co mám rád a co jsem schopný používat v rámci mého života. Pokud je kolem mě něco, co rád nemám nebo mi jen zavazí, rozloučím se s tím. Čím míň toho pořídím, třeba právě při akcích typu Black Friday, tím míň mě to bude zavazet nebo stresovat.

Zanechte komentář

Jméno*
Email*